Paris: Louvre Müzesi’ ni nasıl ziyaret etmeli?

0
1513
Paris gezilecek yerler, Louvre Müzesi

Luovre Müzesi’ ne en hızlı nasıl girebilirim? Mona Lisa’ yı kalabalık olmadan görebilir miyim?  Louvre Müzesini gezmek için ne kadar zamana ihtiyacım var? Bu yazıda, Louvre Müzesi ziyaretim sonrası edindiğim bazı tecrübeleri paylaştım.

Girişte sıra beklemeyin

Louvre müzesine girişler cam piramitin içerisinden yapılmaktadır. Özellikle yaz ayları gibi kalabalık dönemlerde bazen saatlerce süren sıralar olmaktadır. Bu sıra bilet sırası değil, güvenlik kontrolü sırasıdır. Biraz vakit kazanmak isterseniz Carousel du Louvre alışveriş merkezinin içerisinden de müzeye girebilirsiniz. Piramitteki sıraya göre burası daha hızlı ilerliyor. Biletler, güvenlik kontrolünden geçtikten sonra alınıyor. Bilet fiyatları 15 euro. Burada da sıra olsa da güvenlik kontrolü gibi değil. Ayrıca, içerde biletleri kredi kartıyla da alabileceğiniz birçok makina bulunuyor.

Kroki alın

Müzeye girdikten sonra cam piramitin altında bilgi masası var. Buradan müzenin krokisini alabilirsiniz. Louvre müzesi devasa bir kompleks. Müzesinin yapısını anlamanız işinizi kolaylaştırabilir. Louvre Müzesi’ nde görülmesi gereken eserler den bazıları kroki üzerinde işaretlenmiş.

Rehber kullanın

Cam piramitin altında sesli rehber (audio guide) alabileceğiniz standlar bulunuyor. Fiyatı 5 euro ve bir kimlik bırakmanız gerekiyor. Sesli rehberde yaklaşık 1000 kadar eser hakkında bilgi bulunmaktadır. İnteraktif harita sayesinde bulunduğunuz yerdeki eserleri dinleyebilirsiniz. Önemli eserleri bulmak için navigasyon özelliği de var. Ayrıca günde 4 defa rehber eşliğinde 90 dakikalık turlar da düzenleniyor. Eğer müzedeki öne çıkan eserleri görmek istiyorsanız, kesinlikle sesli rehber almalı ya da tura katılmalısınız. Ya da eserler arasında kaybolabilirsiniz. Bu şekilde de gezen binlerce insan var.

Fazla eşyalarınızdan kurtulun

Müzede ücretsiz dolaplar bulunmaktadır. Taşımaz istemediğiniz eşyalarınızı bu dolaplara koyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın