Louvre Müzesi’ nde görülmesi gereken eserler hangileridir?

2
3361
Paris gezilecek yerler, Louvre Müzesi

Paris Gezilecek Yerler listenizde ilk sıralarda yer alması gereken yerlerden biri de Louvre Müzesi’ dir. Dünyanın en çok bilinen, en büyük ve en fazla ziyaret edilen müzesi Louvre Müzesi’ nde, yaklaşık 35 bin eser sergilenmektedir. Müze, Fransız ve İtalyan sanatçılara ait resim ve heykeller, Mısır ve Yunan antikaları ile dünyanın çeşitli yerlerinden daha birçok esere ev sahipliği yapmaktadır.

Bu devasa müzeyi gezmeden önce, müzede sergilenen eserler ve müzeyi nasıl gezeceğinize dair bir planlama yapmalısınız. Aksi halde yorulmuş ve sıkılmış bir halde müzeden ayrılabilirsiniz. Özellikle görmek istediğiniz eserlerin listesini yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Louvre Müzesi’ nde mutlaka görülmesi gereken eserler:

Louvre Müzesi; Denon, Richelieu ve Sully olmak üzere üç ana kısımdan oluşmaktadır. Her kısımda galeriler dört kata dağılmıştır. Sadece zemin kat ve 2. kattan bütün kısımlar birbirine bağlıdır. Aksi halde cam piramitin bulunduğu ana girişe gelip diğer kısma geçmek gerekiyor. Binanın yapısını anlamak biraz zaman alıyor. Müzeyi, tam anlamıyla gezmek için haftalar ya da aylar gerektiği hakkında siz de bir çok yorum okumuşsunuzdur. Bu biraz kişiye bağlı. Bu yazıda, Louvre müzesinde bulunan ve en fazla öne çıkan eserlere yer vermeye çalıştım. Müze tarafından fazla zamanı olmayan ziyaretçiler için organize edilen 90 dakikalık  öne çıkan eserler turları yapılmaktadır. Müze ziyaretim sonrasındaki tecrübelerimi paylaştığım Paris: Louvre Müzesi’ ni nasıl ziyaret etmeli? başlıklı yazıda daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Öne çıkan eserleri gezmek dışında, bir kısım, kat veya bir koleksiyon (Fransız, İtalyan tabloları gibi) seçip orada vaktinizi geçirebilirsiniz. Ya da binlerce eser arasında kaybolup kendi keşfinizi yapabilirsiniz. Bazı büyük isimlerin eserlerini kaçırabilirsiniz ama hayal kırıklığına uğramayacağınızdan eminim.

Müzenin web adresi: http://www.louvre.fr/en

2 YORUMLAR

    • Merhabalar, online bilet alırsanız biletin çıktısını akmanız gerekiyor. Ancak müzede sıra daha çok güvenlik kontrolünde oluyor. Bilet satış sırası çok fazla değildi.

Bir Cevap Yazın