Londra Gezilecek Yerler

0
2113
Trafalgar Meydanı' ndan Londra Manzarası

Bazı şehirler vardır; defalarca gitseniz de, her yeni gidişinizde sizi heyacanlandırır. Londra öyle bir yer. Bitiremezsiniz. Gezdikçe gezilecek yerler listesi kabaran, gezdikçe çoğalan bir şehir.

İlk gittiğimde, elimde Londra gezi rehberi ve harita saatlerce yürüdüğümü hatırlıyorum. Oxford Street, Soho, Trafalgar, Big Ben ve daha başka birçok yer. Sonraki gidişlerimde önceden planladığım yerlerde vakit geçirsem de, günün sonunda yürümekten ayaklarım ağrılar içerisinde otele dönüyordum. Londra’ da bol bol yürümeye hazır olun. Birbirinden ilginç dükkanlarla dolu kalabalık sokaklarda hiç bitmeyecekmiş gibi dolaşmak, Londra’ da yapılacak en eğlenceli şeylerden.

Gezilecek Yerler

Britanya Müzesi (British Museum)- Dünya’ nın en eski müzesinde tarihe yolculuk ve şaşkınlık. Bin, iki bin, üç binyıl değil tam 400 bin yıl öncesinden buzul çağdan kalma el baltalarını görünce tarihi eser algım değişmişti. Müzede yaklaşık 3 milyon eser sergilenmektedir. Bu eserler arasında öne çıkanlar: Dünyanın en büyük mumya ve lahit galerisi, Firavun’a ait olduğu iddia edilen ceset, Asur kabartmaları, para koleksiyonu, Paskalya adası heykeli, saat galerisi, 2.Ramses heykeli, Aztek’lere ve Maya’lara ait figürler…

Kedi Mumyası, dünyanın en büyük mumya ve lahit galerisi British Museum’ da bulunmaktadır.

British Müzesi’ne girişler ücretsiz. Daha detaylı bilgilere ve fotoğraflara British Müzesi: Tarihe Gizemli Yolculuk başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

Parlamento Binası ve meşhur saat kulesi Big Ben- Avrupa’ da ilk demokrasi hareketi, Londra’ nın simgesi olmuş bu tarihi yapının içerisinde başladı. Magna Carta’ nın okunduğu yeri, Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası’ nı görebilirsiniz. Bina halen, Birleşik Krallık parlamentosu tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Randevu alıp meclisin oturumlarını izleyebilirsiniz. Canlı ve sesli rehberler eşliğinde turlar düzenleniyor.

Ulusal Galeri- Leonardo da Vinci, Van Gogh, Botticelli, Rembrandt ve Raphael gibi ustaların eserlerini görebilirsiniz. Londra’ nın merkezinde, girişlerin ücretsiz olduğu National Gallery’ daki birçok önemli tablo bir adım uzağınızda. İŞTE O TABLOLAR

Borough Market: Bin yılı aşan geçmişiyle, Londra’ nın en eski pazarı. Bir deniz ürünleri ve peynir cenneti. Borough Market

Borough Market, Londra

London Eye- Kuşkusuz dünyanın en meşhur dönme dolabı.

Doğa Tarihi Müzesi- Londra’da görülmesi gereken müzelerden bir tanesi. Özellikle çocuklarla gidilebilir. Dev bir laboratuvar binası gibi. Meşhur dinazor T-rex burada.

Doğa Tarihi Müzesi, Londra.

Britanya Kütüphanesi (British Library)- Kitapseverlerin Londra’ da kaçırmaması gereken bir yer. Özellikle kütüphanenin içerisindekindeki müze için gidilmeli. Magna Carta’ nın orjiinal kopyası burada sergileniyor. Bunun yanında Shakespeare’ nin not defterleri, Gutenberg’ in bastığı ilk müzik kitabı, Mozart’ ın müzik defterleri, Beatles’ in notları… Kitap Kokan Mekanlar: Britanya Kütüphanesi

Covent Garden, Oxford Street, Picadily Circus, Soho: Londra’ nın kalbi. Orjinal kahve dükkanları, sokak gösterileri, kalabalık sokaklar ve alışveriş. Londra’ da hayatın aktığı yerler buralar.

Monmouth Coffee Company- Londra’nın en meşhur kahve dükkanı. Küçük bir dükkan. İçerde sadece kahve kokusu var. Bir de masalarda sürahilerle gelen su. Yolunuz Covent Garden civarına düşerse, Monmouth sokağında bu dükkana uğrayın.

Monmouth Coffe Company, Londra.

Hyde Park- Dünyanın en büyük şehir parklarından. Kalabalıktan uzaklaşıp kafa dinlemek için iyi bir yer.

ve Trafalgar Meydanı, Buckingham Palace, Tower Bridge, Tower of London…

Londra Grafiti

Ne Yenir?

Londra’ da en popüler yemek Fish and Chips (Balık ve Patates kızartması)’ dir. Fish and Chips yiyebileceğiniz bazı yerler burada Fish and Chips yerleri

Londra Otelleri

Genellikle iyi otellerdeki kampanyaları yakalamaya çalışıyorum. Bazen çok iyi fiyatlara çok iyi bir otelde oda bulmak mümkün oluyor. İndirimde olan otellere buradan ulaşabilirsiniz: https://ucaknotlari.com/londra-otelleri/

Alışveriş

Londra’ ya alışveriş için gelenlerin ilk durağı Oxford Caddesi’ dir. Elinde, Primark yazılı kağıt çantalarla yürüyenler dikkatinizi çekmeye başlamışsa, Oxford Caddesi’ ne yaklaşıyorsunuz demektir. Primark, Oxford Caddesi’ nin en popüler mağazasıdır. İyi bir indirime denk gelirseniz, birçok ürünü birkaç pounda alabilirsiniz. Zamanınız kısıtlıysa, alışverişe başlamadan kasalardaki kuyruğu dikkate almanızda fayda var, zira beğendiğiniz ürünleri alamadan çıkabilirsiniz.

Ulaşım

Günlük sınırsız bilet almanızı öneririm. 06:30 – 09:30 ve 16:00 – 19:00 arası yoğun saatler (peak hours). Biletinizi bu saatlerin dışında alırsanız £17.00 yerine £12.00 ödersiniz. Londra’ da uzun süreli kalacaksanız Oyster Card alabilirsiniz. İstanbul Kart gibi para yükleyip daha avantajlı seyahat edebiliyorsunuz. Londra’ dan ayrılırken, kartı iade edip depozitonuzu alıyorsunuz. https://tfl.gov.uk/plan-a-journey/ bu web adresinde, en uygun ulaşım şeklini ve ne kadar zaman alacağını gösteren güzel bir uygulama var. Bulunduğunuz ve gideceğiniz yeri yazmanız yeterli.

Londra’ ya Gitmeden

Kitap: Londra Manzaraları ve Başka Yazılar (Virginia Woolf)

Film: Sherlock Holmes (Guy Ritchie)

Ne Zaman Gidilir?

Ne zaman giderseniz gidin ama yağmura hazırlıklı olun. İlkbahar sonları ve yaz, Londra’ da gezmek için en iyi zamanlarlar. Kışın, soğuk ve yağmur gezmeyi zorlaştırıyor.

 

Bir Cevap Yazın