Kopenhag Gezi Rehberi

Kopenhag Hakkında

Vikingler zamanında Danimarka’ nın en büyük adası üzerinde bir balıkçı kasabası olarak kurulur. Danimarka ve İsveç arasındaki ticaret yolları arasında bulunması şehrin zamanla önemli bir ticaret ve liman şehri olmasını sağlar. Kopenhag kelimesi de ticaret merkezi anlamına gelmektedir. Özellikle deniz taşımacılığında, Maersk gibi dünyanın en büyük şirketlerine sahiptir. İsveç tarafında da Malmö şehri benzer şekilde gelişmiştir. Günümüzde Kopenhag ve Malmö arasında Avrupa’ nın en uzun köprüsü Oresund Bridge bulunmaktadır.

[alert type=””]Bir zamanlar Kuzey’ in hakimi bu Viking Şehri, İkinci Dünya Savaşı esnasında beş yıl işgal altında kalır. Yıllar içerisinde uğradığı bu işgaller ve üst üste yangınlar şehrin tarihi yapını neredeyse yok eder.[/alert]

Nyhavn limanı, Kopenhag.
Nyhavn limanı, Kopenhag.

Gezilecek Yerler

Nyhavn – Renkli binaları, limanda demir atmış tarihi gemileri ile Nyhavn, dünyada en fazla fotoğrafı çekilen yerlerden. Rengarenk bu evlerden bir tanesi de, Kral Çıplak ve Deniz Kızı masallarının yazarı Hans Christian Andersen’ nin yaşadığı evdir.

Tivoli Bahçeleri – Dünyanın en fazla ziyaretçi çeken tema parklarından. 1914′ de yapılan meşhur ahşap roller coaster Rutschebanen buradadır. Özellikle çocuklarıyla seyahat eden aileler mükemmel bir yer.

Stroget alışveriş caddesi – Dünyanın en uzun alışveriş caddeleri arasında gösteriliyor. Cadde üzerinde birçok kafe, restoran, mağaza ve hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Caddeden yürüyelerek Nyhavn liman bölgesine çıkabilirsiniz.

Belediye Binası Meydanı – Tivoli bahçelerine ve Stroget caddesine komşu olan bu meydan  şehir turu için iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Ayrıca meydandaki bisiklet kiralama noktalarından bisiklet kiralayabilirsiniz.

Opera Binası – Liman bölgesinde tarihi binaların arasında modern tasarımı çok tartışılan bu bina günümüzde Kopenhag’ lılar için alternatif bir eğlence kaynağı olmuş. Günümüzde Opera Binası sanatsal etkinliklerin yanı sıra dünya çapında bazı dalış etkinliklerine de ev sahipliği yapmakta.

Kurtarıcı Kilisesi (Church of Our Savior) – Spiral kulelerinin tepesi şehrin yukardan inlendiği en yüksek yerlerden. Sade bir iç tasarımına sahip kilisenin içerisinde büyük işçilik isteyen ahşap detaylar bulunmaktadır.

Amalienborg Sarayı – Kraliyet ailesinin halen ikamet ettiği resmi konutu. Hiçbir kontrol noktasının olmadığı bu bölgeye elinizi kolunuzu sallayarak girebilir kraliyet ailesinden birisiyle karşılaşabilir pencereden selamlaşabilirsiniz.

Kopenhag’ da gezilecek yerlerle ilgili fotoğraflar ve bazı notlar için: Kopenhag Gezilecek Yerler

Yeme – İçme

Siz de benim gibi popüler mekanların yanında, yerel halkın gittiği yerleri de merak ediyorsanız; Torvehallerne böyle bir yer. Burası içerisinde orijinal kafelerin de bulunduğu modern bir yiyecek pazarı.

Torvehallerne, yemek, kafe, Kopenhag.
Torvehallerne, yemek, kafe, Kopenhag.

Ulaşım

Çok büyük bir şehir olmayan Kopenhag’ da birçok yere metro ile rahatlıkla ulaşılabilir. Bütün toplu taşıma araçlarında geçerli günlük pass (80DKR) aldım çok işe yaradı.

[alert type=”info”]Kopenhag her ne kadar bir ada şehri olsa da, Storebaelt köprüsü üzerinden  Kopenhag’a karayoluyla da ulaşım mümkündür. [/alert]

Kopenhag’ a Gitmeden

Mark Raso’ nun Kopenhag filmini izleyin. Büyükbabasını bulmak için Kopenhag’ a gelen Amerikalı bir gezginin hikayesi.

 

Bir Cevap Yazın