Konya’ da Ne Yenir?

0
538
Etli Ekmek

1Etli Ekmek

Hiçbir yemek Konya’ yı Etli Ekmek‘ den daha iyi temsil edemez. Hemen her yer de iyi bir etli ekmek yiyecek bir yer bulabilirsiniz. Oturacağınız herhangi bir yerde yiyeceğiniz etli ekmekten büyük lezzet alacaksınız. Cemo ve Havzan en meşhur iki etli ekmek restoranı. Ancak benim tercihim Aziziye Camii’ nin karşısındaki Celal Bey oldu. Giriş katta pide fırını sizi karşılıyor. Burası Cemo ve Havzan kadar meşhur olmasa da,  Konya’ nın yerlilerinin tercih ettiği bir yer diyebilirim.

Etli ekmek, kıymalı pidenin Konya’ ya has şeklidir. Özellikle İç Anadolu’ nun birçok yerinde kıymalı pide esnafların vazgeçilmez öğle yemeğidir. Genellikle pidenin malzemesi müşteriler tarafından hazırlanır. Bazısı sade kıyma ile, bazısı ise kıymayla birlikte domates, biber vs. ile iç malzemeleri hazırlar. Hazırlanan iç pide fırınlarına attırılır. Konya etli ekmeğinin farklı ince ve uzun olmasıdır. Lezzetindeki asıl sır ise içine eklenen kıymanın biraz yağlı olmasıdır.

Fırın Kebap, Konya.

2Fırın Kebabı

Dünyada etin en güzel pişirildiği yerlerden biridir Konya. Sadece et kendi yağında ve suyunda, odun fırınında saatlerce pişirilir. Baharat yok. Ortaya fırın kebap gibi müthiş lezzet çıkıyor. Kebap, etin yağına bandırılmış pide ile servis ediliyor. Ustalar, fırın kebabının asıl lezzetinin etten ziyade yağda olduğunu söylüyorlar. Ancak müşterilerden gelen talep üzerine az yağlı servis de yapılıyor.

Ali Baba ve Hacı Şükrü, Konya’ nın iki meşhur fırın kebapçısı. Eğer, Mevlana civarındaysanız Ali Baba daha yakın. Kebaptan önce Konya’ nın meşhur bamya çorbasını da denemelisiniz.

Tirit Kebabı

3Tirit Kebabı

Tirit kebabı, kuzu kıyması mangalda pişirilecek hazırlanıyor. İçerisinde sarımsaklı yoğurt, tandır ekmeği, tereyağı ile servis ediliyor. Görünümü İskender Kebabı anımsatsa da, tadı çok farklı. Konya’ da mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden bir tanesi. Tiritçi Mithat, Konya’ nın en meşhur tiritçisi. Öğle vaktine denk gelirseniz boş yer bulmak için biraz beklemeniz gerekecek. Buraya gelmişken Zerde tatlısını da denemeyi unutmayın.

Bamya Çorbası, Konya.

4Bamya Çorbası

Konya’ nın meşhur bamya çorbası, genellikle fırın kebabı yapan yerlerde etten önce içiliyor.

 

Bir Cevap Yazın