Kitap Kokan Mekanlar

0
1802


Bazen bir şehri tam olarak bilebilmek için seyahat etmek yeterli olmuyor, belki bir müddet orada yaşamak gerekiyor. Ya da iyi kitapların izini sürmek. Seyahat edeceğim şehirle ilgili bir kitap okumak, genellikle seyahat planlamamın ilk aşaması oluyor. Gideceğim yere vardığımda da tarihi turistik yerlerin dışında varsa mutlaka kitapla ilgili yerleri de ziyaret ederim. Köşe başında rastgeldiğim bir kitapçıda ya da kitapla ilgili başka bir mekanda geçirdiğim vakit, seyahatlerimde en çok keyif aldığım anlardır. Kitapsever gezginlere önerebileceğim bazı yerler:

#1 Laurentian Kütüphanesi, Floransa- Avrupa’ nın ilk halk kütüphanesidir. Ya da diğer bir deyişle; bu kütüphaneden önce kitaplara ulaşmak öyle herkesin harcı değildi. Hatta sıradan bir vatandaş için nerdeyse imkansızdı. Kütüphane, Michalengelo tarafından tasarlanmıştır. Alışılmışın dışında bir tasarımı var. Kitaplar sıraların altındaki raflarda tutuluyor. Sıraların kenarındaki levhalarda o alanda bulunan kitaplar hakkında bilgiler var. Kütüphanede ayrıca o dönemdeki el yazması kitaplar ve çizimler de sergileniyor. Tavan ve yer işlemeleri de sıradışı.

Floransa gezilecek yerleri Laurentian Library
Floransa gezilecek yerleri Laurentian Library

#2 Stuttgart Şehir Kütüphanesi- Gördüğüm en ferah kütüphane. Hiç ara vermeden ve sıkılmadan saatlerce kitap okuyabileceğim bir yer. Küp şeklindeki bembeyaz okuma salonuna girince, epey bir zaman ortamın etkisinden çıkamadığımı hatırlıyorum.

Stuttgart Şehir Kütüphanesi
Stuttgart Şehir Kütüphanesi

#3 Avusturya Milli Kütüphanesi- Dünyanın en güzel tarihi kütüphaneleri arasında gösteriliyor. 18.yy’ da inşa edilen Avusturya Milli Kütüphanesi yaklaşık 200 bin eser barındırıyor. Kütüphane heykeller, tablolar, kitapların ve çeşitli eşyaların sergilendiği camekanlarla daha çok bir müze havasında.

Avusturya Milli Kütüphanesi, Viyana.
Avusturya Milli Kütüphanesi, Viyana.

#4 Britanya Kütüphanesi (British Library)– Sahip olduğu 150 milyon eserle dünyanın en büyük ikinci kütüphanesidir. Sürekli büyüyen kütüphaneye her yıl yaklaşık 3 milyon kitap ekleniyor ve 10 km raf yapılıyor.  Kitapseverlerin, Londra’ da mutlaka görmesi gereken bir yer. Kütüphanenin içerisinde küçük bir müze bulunuyor. Kitap tutkunlarının büyük keyif alacağı bir yer. Magna Carta‘ nın orjinal kopyasının burada sergileniyor. Kitap Kokan Mekanlar: Britanya Kütüphanesi

Londra Gezilecek Yerler: İngiliz Kütüphanesi
Londra Gezilecek Yerler: İngiliz Kütüphanesi

#5 Goethe’ nin Evi, Frankfurt- Bir yazarın evini ziyaret etmenin yazarı tanımanın en iyi yolu olduğunu okumuştum. Biyografisini okumanın çok daha ötesinde bir tanımadır bu. Evini ziyaret ettiğim ilk yazar Goethe oldu. Büyük Alman şair Goethe’ nin yaşadığı ve ölümünün ardından ziyaretçilere açılan evi Frankfurt’ ta bulunuyor. Ev orjinal haliyle olduğu gibi muhafaza ediliyor. Goethe’ nin Faust’ unu yazdığı çalışma masası, kütüphanesi, o dönem varlıklı ailelerin sahip olduğu kuyu suyu bulunan mutfak, müzik odası gibi yazarın hayatından kesitler sergilenmektedir.

Frankfurt gezilecek yerler, Goethe' nin evi
Frankfurt gezilecek yerler, Goethe’ nin evi

#6 Dussmann, Berlin- Berlin’ in meşhur kitapçısı. Kitapseverlerin görmesi gereken bir yer. Orta çaplı bir AVM büyüklüğünde bir kitapçı. İngilizce kitaplar için ayrılan kısmın büyüklüğü beni şaşırtmıştı.
berlin2
Henüz gidemediğim ancak gezilecek yerler listemde olan diğer kitap kokan mekanlar:

Shakespeare and Company, Paris

Stockholm Halk Kütüphanesi

Kopenhag Kütüphanesi

Libreria, Londra

Bir Cevap Yazın