İtalya’ da iyi Pizza ve Spagetti yerleri

0
2431
İtalya yeme içme

İtalya’ ya gelmişken şöyle ağız tadıyla bir pizza ya da spagetti yiyeyim diyorsanız biraz dikkatli olmanızı öneririm. Aksi halde araştırmadan oturacağınız herhangi bir yerde hem fazla para ödeyip hem de mikrodalgada ısıtılmış spagetti yiyebilirsiniz. Restoranlar arasında çok fark var.

Altın kural; bir restoranın önünde boş masa için sıra bekleyenler varsa orası iyidir.

Roma

Roma’ da gittiğim iyi restoranların neredeyse tamamı Piazza Navona civarındaydı. Pizza için ilk durak Da Baffetto oldu. Diğer pizzacılardan farkı hamuru çok ince, bizdeki lahmacun hamuru kalınlığında. Genelde boş yer bulmak zor, yaklaşık 30 dakika sıra bekledikten sonra içerde yer bulabildik ama değdi. Peynirli pizzası (4 cheese pizza) güzeldi.

thumb_IMG_3407_1024

Spagetti için ise Ristorante Maccheroni. Burası da Piazza Navona civarında. Birçok spagetti çeşidi var. Ben yine peyniri tercih edip, rokfor ve parmesan peynirli spagetti aldım.

thumb_IMG_3649_1024

 

Milano

Kendi usulüne göre sadece margarita yapan Spontini’ yi denemelisiniz. Kalın pizza ekmeğinde bol peynir ve taze domates, odun fırınında pişiriliyor. Daha çok Milano’ luların tercih ettiği Spontini’ nin ilk açıldığı yer de olan ana şubesi, Papiniano caddesi üzerinde. Ayrıca, Duomo’ ya çok yakın Galleria Vittorio Emanuele’ nin hemen yanında da bir şubesi bulunuyor.

thumb_IMG_2506_1024

 

 Floransa

Piazza Pitti’ ye çok yakın Osteria Santo Spiritti’ ye gidebilirsiniz. Spagetti, Gnocchi ya da Tortellini önerebilirim. Fiyatlar porsiyon başı 10-12 euro civarında. İtalyan spagettisi yedim diyebileceğiniz bir yer.

thumb_IMG_2811_1024

thumb_IMG_2810_1024

İtalya deyince her ne kadar makarna akla gelse de, günümüz steak’ çilerinin ilk çıktığı yer burası. Mercato Centrale, İtalya’ nın en eski pazarlarından biri. Pazarın içerisinde özellikle sabahları haşlama sığır etinden ya da işkembesinden sandeviç yapan yerler var. Floransa ‘ da çok popüler burası. Pazarda aynı zamanda el yapımı Gnocchi ya da Tortellini yapan yerler de var.

thumb_thumb_IMG_2946_1024_1024

Bir Cevap Yazın