Goethe' nin Evi, Frankfurt.

Bir yazarın evini ziyaret etmenin, o yazarı tanımanın en iyi yolu olduğunu okumuştum. Yazarın biyografisini okumanın çok daha ötesinde bir tanımadır bu diyordu. Evini ziyaret ettiğim ilk yazar, büyük Alman şair Johann Wolfgang von Goethe oldu. Goethe’ nin evinin Frankfurt’ ta olduğunu, Ahmet Haşim’ in Frankfurt seyahatnamesini okurken öğrendim. Haşim’ in Frankfurt’ a geldiğinde öncelikle ziyaret ettiği adreslerden. Birgün yolunuz buralara düşerse, Haşim’in bu notlarını mutlaka okumalısınız(kısa notlar, Frankfurt Seyahatnamesi). Sanayileşme delisi Almanların, edebiyatçılarına olan ilgisi karşısındaki hayretini gizleyemiyor.

Şahlanan maddiyetin ruhunu ifna etmesi icap ediyorsa, artık harikulade fenni keşifleri sayılamayacak hale gelen, semada koca “Zeppelin” i uçurup kuşları eski bir makine gülünçlüğüne düşüren, Atlantik’ te Bremen vapurunu işitilmemiş bir hızla kaydıran, hava azotundan sun’i gübre, odundan şeker, kömürden benzin çıkaran şu altın gözlüklü, kenevir saçlı, golf pantalonlu, kimya muharebesi hazırlayıcıları genç “Herr doktorlar” vatanında eski bir şairden başka birşey olmayan Goethe’ yi ölümünden yüz sene sonra iki kişi bulunamaz diye düşünüyordum. Meğer yanılmışım. Bir mezara inecekmişim gibi bir ürperme ile açılan kapıdan içeriye girince hayratten donakaldım. A.Haşim 

Goethe, 28 Ağustos 1749 tarihinde Frankfurt’ taki evlerinde doğdu. Çocukluğunu ve gençliğini burada geçirdi. Ev orjinal haliyle olduğu gibi muhafaza ediliyor. Goethe’ nin Faust’ unu yazdığı çalışma masası, kütüphanesi, müzik odası gibi yazarın hayatından kesitler sergileniyor.

Geothe’ nin evi Almanya’ nın en eski ve en ilginç yapılarındandır. Burayı ziyaret ederek aynı zamanda, 18 yy. Almanya’ sında burjuva bir ailenin evinin nasıl olduğunu da görmüş oluyorsunuz. O dönem varlıklı ailelerin sahip olabildiği kuyu suyu bulunan mutfak, kütüphane, müzik odası, çalışma odası ve daha başka onlarca odadan oluşan devasa bir ev. Daha detaylı bilgi için: http://www.goethehaus-frankfurt.de/goethe-house/goethe-house/view?set_language=en

Goethe’ nin Evi, Frankfurt’ ta mutlaka görülmesi gereken bir yer. Şehrin ana caddesi Zeil‘ e birkaç dakikalık yürüme mesafesinde.

Bir Cevap Yazın