Gezilecek Yerler

Piazzale Michelangelo – Floransa’ ya hakim bir tepenin üzerindeki bu meydana şehri gezmeye başlamadan ya da gezdikten sonra mutlaka çıkılmalı. Bütün yapıların isimlerinin gösterildiği bir pano da bulunuyor. Şehir merkezine yaklaşık 30-40 dk. lık yürüme mesafesinde.

Floransa Gezilecek yerler, Piazzale Michelangelo.
Floransa Gezilecek yerler, Piazzale Michelangelo.

Piazza Della Signoria, Palazzo Vecchio – Piazza della Signoria, Floransa’ nın ana meydanıdır. Adeta açık hava müzesini andıran meydanda birçok heykel bulunmaktadır. Meydandaki kale biçimdeki bina Palazzo Vecchio, Floransa’ da gezilmesi gereken müzelerden bir tanesi. Binanın yüksek kulesi dikkati çekiyor. Eskiden en azılı suçlular bu kulenin tepesinde tutulurmuş.

Floransa gezilecek yerler, Piazza Della Signoria - Palazzo Vecchio.
Floransa gezilecek yerler, Piazza Della Signoria – Palazzo Vecchio.

David’ in Heykeli – Dünya’ nın en meşhur heykellerinden birisidir. Orjinali Galleria dell’Accademia’ da sergilenmektedir. Piazza della Signoria’ da bir kopyası bulunuyor. Michelangelo tarafından yapılmıştır. Bu kadar meşhur olmasının nedeni; herkesin çok sert olduğundan dolayı heykel yapılamaz dediği büyük bir kayadan, Michelangelo’ nun son derece detaylı bir heykel çıkarması.

Floransa gezilecek yerler, David' in heykeli.
Floransa gezilecek yerler, David’ in heykeli.

Duomo – Devasa yapısı ve muhteşem tasarımı ile Floransa Katedrali’ dir. Brunelleschi tarafından yapılan katedral  Rönesans Avrupa mimarisinin en iyi örneğidir. Kubbe tasarımıyla kendisinden birlerce yıl önce yapılan Roma’ daki Pantheon’ a yetişmiştir. Bu sayede Avrupa mimarisi geçmişteki başarısını tekrar  yakalamış oldu. Ayrıca, katedralin tepesi, şehri kuşbakışı izleyebileceğiniz en yüksek yapıdır.

Floransa gezilecek yerler, Duomo.
Floransa gezilecek yerler, Duomo.

Piazza della Repubblica – Floransa’ daki ana meydanlardan biridir. Sokak sanatçılarının da performanslarını sergiledikleri bu meydan şehrin renkli yerlerinden. Ayrıca, buradaki La Feltrinelli kitaplar arasında bir kahve molası verebileceğiniz hoş bir mekan.

 

Ponte Vecchio Köprüsü

Floransa gezilecek yerler, Ponte Vecchio Köprüsü.
Floransa gezilecek yerler, Ponte Vecchio Köprüsü.

Laurentian Library – Michelangelo tarafından tasarlanan Laurentian library, Avrupa’ nın ilk halk kütüphanesidir. Alışılmışın dışında bir kütüphane tasarımı var. Kitaplar sıraların altındaki raflarda tutuluyor. Sıraların kenarındaki levhalarda o alanda bulunan kitaplar hakkında bilgiler var. Kütüphane de ayrıca o dönemdeki el yazması kitaplar ve çizimler de sergileniyor. Tavan ve yer işlemeleri de görülmeye değer.

Floransa gezilecek yerler, Laurentian Library.
Floransa gezilecek yerler, Laurentian Library. 

Nerede Kalınır?

Floransa çok büyük bir şehir değil. Ayrıca şehir merkezine geldikten sonra gezilecek bütün yerler yürüme mesafesinde. Bizim tercihimiz tramvay hattı üzerinde şehrin 4-5 km. dışında 4 yıldızlı bir otel oldu. Otelin merkeze servisi de vardı ayrıca. Booking.com üzerinden iki kişilik odayı kahvaltı hariç 40 euro’ ya bulduk.

Ne Yenir?

Yemek konusunda biraz dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Araştırmadan oturacağınız herhangi biryerde hem fazla para ödeyip hem de mikrodalgada ısıtılmış spagetti yiyebilirsiniz. Restoranlar arasında çok fark var. İtalya’ ya gelmişken şöyle ağız tadıyla spagetti veya diğer makarna çeşitlerinden yemek isterseniz, Piazza Pitti’ ye çok yakın Osteria Santo Spiritti’ ye gidebilirsiniz. Spagetti, Gnocchi ya da Tortellini önerebilirim. Fiyatlar porsiyon başı 10-12 euro civarında.

Floransa yeme içme yerleri.
Floransa yeme içme yerleri.
Floransa yeme içme yerleri.
Floransa yeme içme yerleri.

 

 

 

 

 

İtalya deyince her ne kadar makarna akla gelse de, günümüz steak’ çilerinin ilk çıktığı yer burası. Mercato Centrale, İtalya’ nın en eski pazarlarından biri. Pazarın içerisinde özellikle sabahları haşlama sığır etinden ya da işkembesinden sandeviç yapan yerler var. Floransa ‘ da çok popüler burası. Pazarda aynı zamanda el yapımı Gnocchi ya da Tortellini yapan yerler de var.

Floransa yeme içme yerleri.
Floransa yeme içme yerleri.

Bir Cevap Yazın