Düsseldorf’ da Gezilecek Yerler

0
3491
Düsseldorf gezilecek yerler

Ren nehrinin şehri

Ren (Rhein) Nehri’ nin hemen yanı başındaki Düsseldorf, Almanya’ da en çok hoşuma giden yerlerden biriydi. Keyifli ve hareketli bir şehir merkezi var.

Düsseldorf da gezilecek yerler

Koenigsalle – Avrupa’ nın en güzel alışveriş caddelerinden. Caddenin tam ortasından geçen kanal ve kanalı çevreleyen muhteşem ağaçlarla Koenigsalle diğer alışveriş caddelerine göre çok farklı. Birçok lüks markanın mağazaları ve kafelerin bulunduğu cadde de en çok dışarıya açılan kafeler hoşuma gitmişti.

Altstadt – Ren Nehri ile Koenigsalle caddesi arasında kalan yer, Altstadt (eski şehir) bölgesidir. Düsseldorf’ un en eğlenceli  yeri. Birçok kafe, restoran ve ilginç dükkanlar var. Özellikle tatil günlerinde çok kalabalık oluyor. Alstadt’ ın merkezinde,  Market Square dedikleri meydanda şehir için önemli bir kişi olan Elector Jan Wellem’ ın at üzerinde heykeli bulunmaktadır. Meydana bakan Woyton Cafe, Almanya’ da gittiğim en orjinal kahvecilerden biriydi.

Denizcilik müzesi ve St. Lambertus Kilisesi – Düsseldorf, 2. Dünya Savaşı’ ndan çok etkilenir. Savaşlardan ve yangınlardan büyük zarar gören Düsseldorf Sarayı’ ndan geriye sadece kulesi kalır. Kule restore edilerek Denizcilik Müzesi (Navigation Museum) olarak tekrar açılır. Ren nehri kenarında tasarımıyla dikkat çeken St. Lambertus kilisesi ile bütünleşen kulenin hikayesi böyle. Müzenin girişinde yerdeki metal plakada Düseeldorf Sarayının yıkılmadan önceki hali resmedilmiş. Kulenin önündeki basamaklara oturup nehri seyretmek keyifliydi. Ancak eğer hava güzelse basmaklarda yer bulmak biraz zor. Kulenin içerisi, Düsseldorf’ taki Alman denizciliğine dair bir müze. Müzenin en üst katında Ren nehrini yukarından seyredebileceğiniz bir kafe bulunmaktadır. Müzenin 2. katında şehrin ve Ren nehrinin tarihine dair kısa filmler gösterilmekte. Diğer katlarda ise, daha çok gemi maketlerine, Almanların geliştirdiği bazı sistemlerin hakkında bilgilere ve Alman denizcilerin kişisel eşyalarına yer verilmiş. Müzede, Ren nehrinde sanal gezintiye çıkabileceğiniz  bir gemi simülasyonu da var.

Düsseldorf gezilecek yerler, Navigation Museum ve St Lambertus Kilisesi.

Düsseldorf gezilecek yerler, Navigation Museum ve St Lambertus Kilisesi.

Düsseldorf gezilecek yerler, Navigation Museum.

Düsseldorf gezilecek yerler, Navigation Museum.

Denizcilik müzesinin birkaç adım gerisindeki St Lambertus kilisesi ve kiliseye giden yoldaki hoş tasarımlı evler bulunmaktadır. Genellikle görmekte ihmal edilen bu bölge, Ortaçağ Almanya’ sını hissettiriyor.

Madia Harbour – Dikkat çeken bir diğer yer ise Media Harbour bölgesidir. Maalesef, sadece vapur turu esnasında, nehirden görebildim. Sıradışı bina tasarımlarıyla ilginç bir yer.

Düsseldorf gezilecek yerler, Median Harbour.

Düsseldorf gezilecek yerler, Median Harbour.

 

Düsseldorf gezilecek yerler, Median Harbour.

Düsseldorf gezilecek yerler, Median Harbour.

Düsseldorf’ un en yüksek yapısı olan Rhein Tower da burada bulunmaktadır. Kulenin tepesinde bir kafe de var. Şehri yukardan merek edenler için iyi bir mekan.

Düsseldorf, gezilecek yerler, TV kulesi.

Düsseldorf, gezilecek yerler, TV kulesi.

Bir Cevap Yazın